Prasówka niezależna

prasaSynergia uruchamia swój przegląd prasy. Tak, aby każdy/a z Was mógł/a na bieżąco śledzić, to czego pracodawca zapewne z subiektywnych przyczyn w mediach nie chce widzieć.

W tym miejscu będziemy „linkować” ciekawe publikacje z branży. Materiał ukryty będzie pod najciekawszym, naszym zdaniem, cytatem (linkiem), który skonfrontujemy z komentarzem synergii lub najciekawszym znalezionym w sieci.

Jeżeli znajdziecie jakiś ciekawy artykuł, który uważacie, że warto polecić, przesyłajcie na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Jak będzie branżowy na pewno opublikujemy.

  Polecamy Nasz komentarz
nowa prasówka Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie "widmo"  2024-04-16 Miało być biomasy do oporu, a mamy zupełny brak nadzoru. Historia z nadzorem się powtarza, jak okazja zarobku się nadarza.
  Układ zamknięty w Bogdance. Ujawniamy kulisy działań kierownictwa węglowych spółek  2024-02-15 Jaka matka, taka córka. Skąd my to znamy.
  Za rządów PiS postawili "dwie wieże" w Ostrołęce. Teraz Enea pozywa byłe władze spółki  2023-12-28 A teraz zagadka - jakich nazwisk brakuje?
  To już przesądzone. Firma nie pozbędzie się "niewygodnych" pracowników  2023-09-21 Wybory tuż, tuż. Wszyscy się zabezpieczają...
  Wynagrodzenia w spółkach giełdowych  2023-04-26 Nasza branża trzyma się mocno.
  Przechowalnia stołków dla działaczy oskarżona o korupcję  2023-03-30 Kolejny niechlubny przykład zamiatania spraw pod dywan i chowania głowy w piasek...
  Druga elektrownia atomowa w Kozienicach?  2023-02-08 Pomysł może i ciekawy, w grę wchodzą ponoć też inne lokalizacje Bełchatów i Połaniec – pytanie tylko jaka technologia miałaby zostać zastosowana, tak by zapewnić odpowiednie ilości wody w cyklu generowania energii elektrycznej.
  Jak powstawała Ostrołęka - kulisy po kontroli NIK  2023-01-18 Ciekawe jak wnikliwie Prokuratura będzie badać zawiadomienia o niegospodarności przy tej inwestycji i co z tego jeszcze wyniknie teraz lub za jakiś czas...
  Kodeks pracy - co się szykuje  2023-01-08 Kolejne zmiany w Kodeksie pracy – wciąż czekamy na ostateczną treść zmian w Kodeksie przygotowaną przez ustawodawcę by móc uregulować te kwestie w wewnętrznych regulacjach GK ENEA.
  NABE - umowa społeczna dla branży energetycznej już wynegocjowana  2022-12-20 Umowa już wynegocjowana, ale kiedy i czy NABE powstanie? Musimy na to jeszcze trochę poczekać.

 

Szykuje się kolejna klapa w Ostrołęce?  2022-11-10 Duchy przeszłości nie opuszczają kolejnej inwestycji w Ostrołęce.

 

"Elektrownia na miarę naszych czasów". Miliardy utopione w Ostrołęce.  2022-05-30 Wygląda na to, że Zarząd Enea SA nie tylko miał świadomość występującej luki finansowej w budżecie projektu i swoich ograniczonych możliwości udziału w finansowaniu inwestycji, ale także występujących ryzyk związanych z zamknięciem finansowania w przyszłości.

 

Rozliczenie kosztownej pomyłki PIS - kto weźmie za to odpowiedzialność?  2022-04-05 Jeśli nowa Ostrołęka ma być na gaz to coś nam się wydaje, że straty będą jeszcze większe niż pierwotnie szacowano.

 

Politycy PiS mieli dorobić się na Ostrołęce.  2022-04-05 Kto się czego na tej nieszczęsnej Ostrołęce dorobił, to jeszcze czas pokaże, ale jest tego znacznie więcej niż prasa pisze...
  Transformacja energetyczna w cieniu wojny. Opóźnienia i duża niepewność  2022-03-10 O transformacji mieliśmy rozmawiać z Zarządem już w tym tygodniu, będziemy w przyszłym - widać nie wszystko jeszcze jest u nich dograne. Szkoda tylko, że Pracownicy zamiast od Pracodawców, o scenariuszach swojej przyszłości zawodowej dowiadują się z prasy.

 

W co inwestują firmy energetyczne?  2022-02-16 Myśleliśmy, że obecnie firmy energetyczne skupiają swoje wysiłki głównie w inwestycje w nisko bądź zero-emisijne źródła energii, tymczasem wygląda na to, że oprócz tego, sporo środków swoich klientów "inwestują w kampanie edukacyjne" - tak by Klienci dowiedzieli się dlaczego tak drogo za tę energię mają płacić. Czy aby na pewno Klienci są o wszystkim rzetelnie informowani?

 

Kolejna odsłona przyczyn wysokich cen energii  2022-02-16 Cena jaką klienci płącą za energię zależy od welu czyników, warto więc mieć dostęp do informacji i patrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy.

 

Zburzoną elektrownię Ostrołęka będziemy budować od nowa  2022-02-14 Jak nie węgiel to może tym razem gaz? A co jeśli i to nie wypali? Plany nowej elektrowni w Ostrołęce.

 

Brak transformacji winduje ceny energii, nie polityka klimatyczna  2022-02-14 Propagandę opanowaliśmy do perfekcji, pytanie tylko czy poza gadaniem, rząd i firmy energetyczne robią coś by ceny energii faktycznie nie były tak wysokie. W artykule ciekawa analiza obecnej sytuacji.

 

W energetyce miejsce dla każdego, kto się chce sprawdzić w biznesie...  2021-10-01 A oto wyniki rekrutacji...
  Państwowa energetyka mało wiarygodna, biznes sam bierze sprawy w swoje ręce.  2021-09-06 Po kilku głośnych wpadkach spółek skarbu państwa z doprowadzeniem do finalizacji dużych inwestycji energetycznych, polscy przedsiębiorcy sami biorą się za budowę energetyki jądrowej w Polsce.

 

Kosztowne targi za zgodę na reformę. Kto za to zapłaci i co dalej z Pracownikami?  2021-08-30 Wciąż nie jest jasne jak będzie wyglądała kwestia Pracowników przechodzących w ramach "reformy". Targi dot. umów społecznych ze stroną społeczną trwają. Kto da więcej?
  "Równi i równiejsi w Grupie ENEA".  2021-07-14 Można? Można! W LW Bogdanka wzrost płac od 1.7.2021 roku o 4,5%! I to bez uzależniania wysokości od wyroków jakiegokolwiek sądu;) A jako "bonus" gwarancje zatrudnienia na 5 lat, co w kontekście wciąż dynamicznej koncepcji wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych do NABE wydaje się co najmniej zastanawiające. A w spółce matce - ENEA S.A. - Zarząd Spółki wciąż przesuwa termin kolejnych negocjacji płacowych... Wymowne;)

 

NIK szuka winnych katastrofy finansowej w Ostrołęce. "Będą wnioski do prokuratury"  2021-07-12 Cytujac klasyka: ktoś za to musi odpowiedzieć... po wakacjach bedzie nadal gorąco wokół Ostrołęki.
  "Radny PiS złożył mandat, bo "liczył na wyższe standardy w sejmiku". Tymczasem dostał intratną posadę w Enei".  2021-07-09 O co chodzi? Wyższe standardy czy wyższe zarobki?

 

"Rozbiórka Ostrołęki cd."  2021-06-29 Prawo do rozbiórki i owszem, ale kto za to wszystko odpowie? Okazuje się, że tylko za te środki, które zostały utopione w tym projekcie, można było wybudować elektrownię gazową o mocy ok. 450 MW. Kto za to odpowie? Może to dobry temat na kontrolę przez Najwyższą Izbę Kontroli?
  "Opowieści o mchu i paproci".  2021-05-12 To niestety nie czeska bajka tylko radomska rzeczywistość w Enea. Nowa energia = nowe Bizancjum.

 

"Czekał na ślub półtora roku, nie chciał czekać dłużej...".  2021-05-04 W taki sposób Prezes państwowej firmy daje przykład i uzasadnia lekceważenie i obchodzenie rządowych obostrzeń pandemicznych...

 

"Podżeganie albo sprawstwo polecające do przestępstwa menedżerskiego – to jedno z możliwych przestępstw, które według prawników mogli popełnić politycy, którzy decydowali o budowie elektrowni węglowej w Ostrołęce".  2021-04-16 Polityczna odpowiedzialność nas nie interesuje, korporacyjna i owszem. Czy ktoś coś w tym zakresie coś dzisiaj robi? Czy syndrom Ostrołęcki spowoduje kolejne zaniechania i poszerzy grupę współodpowiedzialnych?

 

"Enea kolejny rok bez dywidendy. Trzeba pokryć historyczną stratę".  2021-04-16 Kolejny już rok spółka odstępuje od przyjętej polityki dywidendowej. Tym razem jest ku temu powód... takiej straty jeszcze nigdy spółka nie zanotowała.. a byli i obecni menadżerowie tylko się śmieją...
  "Węglowy pomnik w Ostrołęce - czy ktoś za to wreszcie odpowie?".  2021-03-12 Czy od zarządu spółki usłyszymy wreszcie oprócz stwierdzeń jaka trudna jest obecnie sytuacja finansowa jakie kroki podjęli aby odzyskać od osób odpowiedzialnych za te straty chociaż część środków?

 

"Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy. Rekompensaty nie są potrzebne..".  2021-03-05 Chwila szczerości posła Tchórzewskiego zawsze w cenie... przecież cena prądu spada w koszykach Klientów, o co Wam chodzi?

 

"Enea naruszyła dane osobowe klientów".  2021-03-05 Zapewne doradztwo mecenasa G i przerośniętego Departamentu Bezpieczeństwa...

 

"Scenariusz węglowy Ostrołęki C nie do realizacji".  2021-02-25 właściwa diagnoza Prezesa Obajtka który przyznał, że po wielu ocenach nie ma żadnej możliwości ekonomicznej ani żadnego uzasadnienia, aby iść w kierunku węglowym dla Ostrołęki C. "Reprezentujemy pieniądze naszych akcjonariuszy i musimy ich szanować"

 

Kulisy politycznej czystki w Banku Pekao  2021-01-27 Metody kreowania incydentów bezpieczeństwa z obszaru RODO coraz częściej wykorzystywane jako pretekst by pozbyć się osób niewygodnych w różnych spółkach.

 

"ENEA rezygnuje z zaangażowania w blok elektrowni Ostrołęka C".  2021-01-04 Z jednej strony mamy ogromną satysfakcję, bo jako pierwsi zgłaszaliśmy, że firma nie powinna angażować swoich środków finansowych w ten projekt, a teraz wreszcie Zarząd doszedł do tych samych wniosków co my 2 lata temu. Z drugiej strony to dwa lata straconego czasu i zaprzepaszczonych inwestycji w rozwój firmy i wygenerowana strata niewyobrażalnych rozmiarów. Ciekawe tylko czy nowy Zarząd wyciągnie konsekwencje wobec tych, którzy za tę stratę odpowiadają. Nie po to w końcu wszyscy Pracownicy przez ostatnie lata tak ciężko pracowali by przejść obok tego bezrefleksyjnie.

 

"Rachunki za prąd w górę. Koszty koncernów rosną, chcą sobie to odbić podwyżkami".  2020-11-30 Nie tylko ENEA ponosi straty na Ostrołęce. Konsumenci również w związku z rynkiem mocy ponosić będą wyższe koszty opłat.

 

"Spółka aktywnie analizuje możliwości rozwoju w zakresie odnawialnych źródeł energii".  2020-11-30 Coś często te strategiczne zmieniamy w ENEA. Mamy nadzieję, że tym razem będzie ona bardziej ambitna i dostosowana do obecnych wyzwań. Liczymy też, że wreszcie wypadnie z niej trująca Ostrołęka, która zostanie zastąpiona bardziej ekologicznymi inwestycjami.

 

"Plany restrukturyzacji polskiej energetyki według niezależnych źródeł".  2020-11-27 Zachęcamy do lektury materiału przygotowanego przez Fundację Instrat oraz ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi.

 

"Praca zdalna ma znaleźć się wreszcie w nowelizacji Kodeksu pracy, szykowanej przez rząd. Do tej pory takiej definicji nie było, co znacznie utrudniało działanie wielu firmom. Teraz wysłanie pracownika na home office ma być łatwiejsze".  2020-10-01 Synergia jako pierwsza, już ponad rok temu zainicjowała konieczność wprowadzenia zmian w regulacjach wewnętrznych ENEA w kwestii home office. Teraz przepisy o home office mają zostać wprowadzone do kodeksu pracy i obowiązywać wszystkich.
  "General Electric miało budować blok węglowy w Elektrowni Ostrołęka. (..) gdyby projekt Ostrołęka C ruszał dziś od nowa, GE prawdopodobnie nie złożyłoby już oferty."  2020-09-22 Dziś już chyba nikt, poza grupką związkowców, nie wierzy w przyszłość i opłacalność inwestycji węglowych.
  "Z informacji Majkowskiego wynika, że zatrzymania w Ostrołęce, mogą być dopiero początkiem sprawy"  2020-09-16 Kolejne informacje w temacie zmarnowanych środków przez poprzedni zarząd spółki.
  "Były prezes spółki odpowiedzialnej za budowę nowej elektrowni w Ostrołęce Edward S. został zatrzymany we wtorek przez CBA"  2020-09-09 Afera zatacza coraz szersze koło. Kto będzie następny?
  "A obraz będzie prawdopodobnie wyglądać jeszcze gorzej po prezentacji raportów PZU, PGE i Enei. PZU poinformowało właśnie o wielkich odpisach i rezerwach"  2020-09-09 Wyniki Grupy Enea - mimo że na pierwszy rzut oka nie są złe, to nie napawają optymizmem, szczególnie strata na poziomie 80 mln zł i kolejne odpisy i rezerwy na kwotę 879 mln zł.
  "(...) deklarowanie odejścia od energetyki opartej na węglu w latach 2050-60 stawia Polskę w opozycji do całej Unii Europejskiej i zmniejsza możliwości negocjacyjne naszego kraju."  2020-08-10 Czy rząd kolejny raz wystraszy się górników czy zacznie z nimi uczciwie rozmawiać o nadchodzącej przyszłości?
  "Energa z największą stratą w historii. Klęska w Ostrołęce pochłonęła nie 473 mln, lecz 876 mln zł"  2020-08-10 Czy to już ostatnie słowo w kwestii strat pokazywanych przez "sponsorów" tej inwestycji?
  "Połączenie PGE, Tauronu i Enei zakończyłoby epokę dominacji czterech niezależnych spółek na polskim rynku energii"  2020-07-21 Zastanawiamy się jak zareaguje związkowy rządowy koalicjant.
  "Syn też się sprawdzał w energetyce"  2020-07-10 "Synu, wybudujemy tu elektrownię, Ty tylko węgiel musisz załatwić". Czy właśnie po to miała powstać Elektrownia w Ostrołęce? Ciekawe czy z rosyjskim (rodzinnym) węglem projekt byłby opłacalny. Uwaga...węgiel może brudzić rączki.
  "(...) odpowiedzialność ponoszą prezesi spółek kontrolowanych przez skarb państwa (...)"  2020-06-24 Zaczyna się... pęka krucha zmowa milczenia.
  "Może elektrownia w Ostrołęce to jest nasz „Miś”. Na słomianych inwestycjach najlepiej się wychodzi"  2020-06-22 Ciekawe czy te zakulisowe anegdotki nie dałyby gotowego scenariusza na kolejnego "Misia".
  Rząd kontroluje energetykę, ale nie wie, co z nią zrobić...  2020-06-18 Planowanie centralne - czyli powtórka z historii? Polityka z biznesem prawie nigdy nie wychodziła dobrze temu ostatniemu. Jak będzie teraz?
  Można panikować  2020-06-04 Warto dbać o środowisko i patrzeć na przyszłość naszych dzieci i wnuków.
  Ciemna kasa  2020-06-03 Ile kosztuje stanowisko, które można łatwo stracić? Wdzięczna zapłata za stołek, haracz czy też polityczna... ?
  Związek zawiadamia prokuraturę o działaniu na szkodę Spółki przez Zarząd  2020-05-29 Niezależność związkowa vs. zależność niektórych związków zawodowych od polityków i co z tego wynika.
 

Nieszczęsna inwestycja, która nigdy nie powinna się rozpocząć, pochłonęła już ok. miliarda zł

 2020-05-19 Straty niebotycznych rozmiarów nie robią na nikim wrażenia, a może jednak?
 

Zapadła decyzja ws. Elektrowni Ostrołęka. Nieśmiało pytam, co robią nasze służby?

 2020-05-19 Nieśmiałe pytanie o działania służb, gdzie one były i są, kiedy inwestorzy informują, że ich działania wygenerowały miliardową stratę?
  Ile kosztuje ratowanie górnictwa?  2020-05-18 Niestety ENEA też jest uwikłana w ten proceder. Jak to i inne poczynione przez Zarząd Spółki "inwestycje" wpłyną na jej sytuację? Kiedy poznamy plan Sasina na "restrukturyzację energetyki" i co to będzie oznaczać dla Pracowników?
  Pracownik ma się zwinąć w kokon i czekać, czyli genialny pomysł PiS na ratowanie miejsc pracy  2020-05-10 Ratowanie przedsiębiorców nie może odbywać się tylko kosztem pracowników, są inne metody, z których należy korzystać. Jaka tarcza ochroni Pracowników?
  Mieliśmy więc groteskową sytuację: dwie państwowe firmy realizowały inwestycję, która generowała straty  2020-04-27 Świadome, nieodpowiedzialne ale lojalne - tylko wobec ministra. Konsekwencje jak dotąd ponieśli tylko ci, którzy mówili prawdę o projekcie
  Górnicza Solidarność pisze do Jarosława Kaczyńskiego, żeby PiS zwiększył produkcję prądu w elektrowniach  2020-04-15 Pomysłowość związkowców z Solidarności nie przestaje nas zaskakiwać
  Wstrzymana inwestycja. Tak wygląda plac budowy elektrowni Ostrołęka C  2020-04-09 Decyzyjny Czarnobyl - pusta budowa - mamy nadzieję, że choroba popromienna nie przełoży się na kondycję naszej Grupy
  "Część zmienna musi zostać wypłacona, jeżeli cele zarządcze zostaną zrealizowane"  2020-03-25 Nagradzanie za rujnowanie
  Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność wezwała rząd do kontynuacji budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C. Związkowcy-górnicy domagają się zmiany decyzji o zaprzestaniu finansowania i budowy węglowej elektrowni w Ostrołęce.  2020-02-25 Kiedyś walczyli z gospodarką centralnie sterowaną, dzisiaj prawa ekonomii zaklinają – przerażające stanowisko rzekomo branżowego sekretariatu.
  „Legal & General Investment Management, największy fundusz inwestycyjny Wielkiej Brytanii, publicznie krytykuje powstanie elektrowni Ostrołęki C”  2020-02-21 Akcjonariusze „przeciw”, tylko Minister „Za”.
  "Będziemy zachęcać zarządy spółek (energetycznych, Skarbu Państwa - PAP) do tego, żeby w pierwszej kolejności wywiązywały się ze swoich kontraktów z dostawcami krajowymi i stawiały te kontrakty przed zawieraniem ewentualnych kontraktów na import węgla z zagranicy"  2020-02-20 Już wiadomo kto sfinansuje duże podwyżki w górnictwie - energetyka. Taka polityczna logika.
  „PGE, Tauron, Enea, Bogdanka, PKP Cargo to zestaw spółek, które w środę zaliczyły swoje historyczne dno na giełdzie. Tak się składa, że wszystkie są pod zarządem menadżerów, nominowanych przez państwo”  2020-02-19 Ręczne sterowanie i bezmyślne realizowanie poleceń politycznych
  „Wszędzie tam, gdzie polityka zaczyna dominować nad ekonomią, wchodzi się w sferę problemów i konfliktów”  2020-02-18 Korzyści polityczne ważniejsze niż ekonomiczne - powrót do przeszłości.
  „Z fatalnej inwestycji można było wyjść dawno”  2020-02-14 Geneza w pigułce, ciekawe co kryją protokoły z posiedzeń organów korporacyjnych?
  Forsowanie Ostrołęki C przez byłego ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, i innych posłów z regionu było od samego początku nieracjonalne i skrajnie nieodpowiedzialne.  2020-02-14 Zrobimy wszystko za stanowisko – nieodpowiedzialny taniec decyzyjnych dla Ministra Energii.
  „Piłka jest po stronie inwestorów Ostrołęki, czyli zarządów Enei i Energi. Prowadzą oni analizy w kwestii wyboru paliwa dla nowego bloku energetycznego”  2020-02-11 Naszym zdaniem nieodpowiedzialność inwestorów powinna być przedmiotem analizy prokuratorów - my to rozpatrujemy.
  „Wszyscy eksperci mówią, na 6 mld złotych zapewne się nie skończy. Powinniśmy dzisiaj szacować to na ok. 8-9 mld zł” – Minister Jadwiga Emilewicz”  2019-12-02 Wiedzieliśmy to od dawna, przeczytaj nasz tekst z 2018 r. „Ile kosztować będzie Ostrołęka – nieważne, przecież są wybory”.
  Prawicowe portale pisały w zeszłym tygodniu o "500 naukowcach, którzy twierdzą, że zmiany klimatu nie istnieją". Wśród sygnatariuszy listu jest trzech Polaków. Marek Boiński, Jarosław Grzesik i Dominik KolorzPrawicowe portale pisały w zeszłym tygodniu o "500 naukowcach, którzy twierdzą, że zmiany klimatu nie istnieją". Wśród sygnatariuszy listu jest trzech Polaków. Marek Boiński, Jarosław Grzesik i Dominik Kolorz.  2019-10-08 Stanowisko związkowych naukowców od badań powietrza – wydychanego czy wdychanego?
  Działacze czy sympatycy PiS z Pomorza Zachodniego, którzy ugrupowaniu zawdzięczaj posady wcale nie wspierali hojnie PiS podczas kampanii samorządowej. Zbigniew Piętka …  2019-07-08 Jaka wpłata, taka wypłata – jak do tego ma się Polityka Compliance Grupy ENEA?