Prasówka niezależna

prasaSynergia uruchamia swój przegląd prasy. Tak, aby każdy/a z Was mógł/a na bieżąco śledzić, to czego pracodawca zapewne z subiektywnych przyczyn w mediach nie chce widzieć.

W tym miejscu będziemy „linkować” ciekawe publikacje z branży. Materiał ukryty będzie pod najciekawszym, naszym zdaniem, cytatem (linkiem), który skonfrontujemy z komentarzem synergii lub najciekawszym znalezionym w sieci.

Jeżeli znajdziecie jakiś ciekawy artykuł, który uważacie, że warto polecić, przesyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Jak będzie branżowy na pewno opublikujemy.

  Polecamy Nasz komentarz

 nowa prasówka

"Scenariusz węglowy Ostrołęki C nie do realizacji".  2021-02-25 właściwa diagnoza Prezesa Obajtka który przyznał, że po wielu ocenach nie ma żadnej możliwości ekonomicznej ani żadnego uzasadnienia, aby iść w kierunku węglowym dla Ostrołęki C. "Reprezentujemy pieniądze naszych akcjonariuszy i musimy ich szanować"

 

Kulisy politycznej czystki w Banku Pekao  2021-01-27 Metody kreowania incydentów bezpieczeństwa z obszaru RODO coraz częściej wykorzystywane jako pretekst by pozbyć się osób niewygodnych w różnych spółkach.

 

"ENEA rezygnuje z zaangażowania w blok elektrowni Ostrołęka C".  2021-01-04 Z jednej strony mamy ogromną satysfakcję, bo jako pierwsi zgłaszaliśmy, że firma nie powinna angażować swoich środków finansowych w ten projekt, a teraz wreszcie Zarząd doszedł do tych samych wniosków co my 2 lata temu. Z drugiej strony to dwa lata straconego czasu i zaprzepaszczonych inwestycji w rozwój firmy i wygenerowana strata niewyobrażalnych rozmiarów. Ciekawe tylko czy nowy Zarząd wyciągnie konsekwencje wobec tych, którzy za tę stratę odpowiadają. Nie po to w końcu wszyscy Pracownicy przez ostatnie lata tak ciężko pracowali by przejść obok tego bezrefleksyjnie.

 

"Rachunki za prąd w górę. Koszty koncernów rosną, chcą sobie to odbić podwyżkami".  2020-11-30 Nie tylko ENEA ponosi straty na Ostrołęce. Konsumenci również w związku z rynkiem mocy ponosić będą wyższe koszty opłat.

 

"Spółka aktywnie analizuje możliwości rozwoju w zakresie odnawialnych źródeł energii".  2020-11-30 Coś często te strategiczne zmieniamy w ENEA. Mamy nadzieję, że tym razem będzie ona bardziej ambitna i dostosowana do obecnych wyzwań. Liczymy też, że wreszcie wypadnie z niej trująca Ostrołęka, która zostanie zastąpiona bardziej ekologicznymi inwestycjami.

 

"Plany restrukturyzacji polskiej energetyki według niezależnych źródeł".  2020-11-27 Zachęcamy do lektury materiału przygotowanego przez Fundację Instrat oraz ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi.

 

"Praca zdalna ma znaleźć się wreszcie w nowelizacji Kodeksu pracy, szykowanej przez rząd. Do tej pory takiej definicji nie było, co znacznie utrudniało działanie wielu firmom. Teraz wysłanie pracownika na home office ma być łatwiejsze".  2020-10-01 Synergia jako pierwsza, już ponad rok temu zainicjowała konieczność wprowadzenia zmian w regulacjach wewnętrznych ENEA w kwestii home office. Teraz przepisy o home office mają zostać wprowadzone do kodeksu pracy i obowiązywać wszystkich.
  "General Electric miało budować blok węglowy w Elektrowni Ostrołęka. (..) gdyby projekt Ostrołęka C ruszał dziś od nowa, GE prawdopodobnie nie złożyłoby już oferty."  2020-09-22 Dziś już chyba nikt, poza grupką związkowców, nie wierzy w przyszłość i opłacalność inwestycji węglowych.
  "Z informacji Majkowskiego wynika, że zatrzymania w Ostrołęce, mogą być dopiero początkiem sprawy"  2020-09-16 Kolejne informacje w temacie zmarnowanych środków przez poprzedni zarząd spółki.
  "Były prezes spółki odpowiedzialnej za budowę nowej elektrowni w Ostrołęce Edward S. został zatrzymany we wtorek przez CBA"  2020-09-09 Afera zatacza coraz szersze koło. Kto będzie następny?
  "A obraz będzie prawdopodobnie wyglądać jeszcze gorzej po prezentacji raportów PZU, PGE i Enei. PZU poinformowało właśnie o wielkich odpisach i rezerwach"  2020-09-09 Wyniki Grupy Enea - mimo że na pierwszy rzut oka nie są złe, to nie napawają optymizmem, szczególnie strata na poziomie 80 mln zł i kolejne odpisy i rezerwy na kwotę 879 mln zł.
  "(...) deklarowanie odejścia od energetyki opartej na węglu w latach 2050-60 stawia Polskę w opozycji do całej Unii Europejskiej i zmniejsza możliwości negocjacyjne naszego kraju."  2020-08-10 Czy rząd kolejny raz wystraszy się górników czy zacznie z nimi uczciwie rozmawiać o nadchodzącej przyszłości?
  "Energa z największą stratą w historii. Klęska w Ostrołęce pochłonęła nie 473 mln, lecz 876 mln zł"  2020-08-10 Czy to już ostatnie słowo w kwestii strat pokazywanych przez "sponsorów" tej inwestycji?
  "Połączenie PGE, Tauronu i Enei zakończyłoby epokę dominacji czterech niezależnych spółek na polskim rynku energii"  2020-07-21 Zastanawiamy się jak zareaguje związkowy rządowy koalicjant.
  "Syn też się sprawdzał w energetyce"  2020-07-10 "Synu, wybudujemy tu elektrownię, Ty tylko węgiel musisz załatwić". Czy właśnie po to miała powstać Elektrownia w Ostrołęce? Ciekawe czy z rosyjskim (rodzinnym) węglem projekt byłby opłacalny. Uwaga...węgiel może brudzić rączki.
  "(...) odpowiedzialność ponoszą prezesi spółek kontrolowanych przez skarb państwa (...)"  2020-06-24 Zaczyna się... pęka krucha zmowa milczenia.
  "Może elektrownia w Ostrołęce to jest nasz „Miś”. Na słomianych inwestycjach najlepiej się wychodzi"  2020-06-22 Ciekawe czy te zakulisowe anegdotki nie dałyby gotowego scenariusza na kolejnego "Misia".
  Rząd kontroluje energetykę, ale nie wie, co z nią zrobić...  2020-06-18 Planowanie centralne - czyli powtórka z historii? Polityka z biznesem prawie nigdy nie wychodziła dobrze temu ostatniemu. Jak będzie teraz?
  Można panikować  2020-06-04 Warto dbać o środowisko i patrzeć na przyszłość naszych dzieci i wnuków.
  Ciemna kasa  2020-06-03 Ile kosztuje stanowisko, które można łatwo stracić? Wdzięczna zapłata za stołek, haracz czy też polityczna... ?
  Związek zawiadamia prokuraturę o działaniu na szkodę Spółki przez Zarząd  2020-05-29 Niezależność związkowa vs. zależność niektórych związków zawodowych od polityków i co z tego wynika.
 

Nieszczęsna inwestycja, która nigdy nie powinna się rozpocząć, pochłonęła już ok. miliarda zł

 2020-05-19 Straty niebotycznych rozmiarów nie robią na nikim wrażenia, a może jednak?
 

Zapadła decyzja ws. Elektrowni Ostrołęka. Nieśmiało pytam, co robią nasze służby?

 2020-05-19 Nieśmiałe pytanie o działania służb, gdzie one były i są, kiedy inwestorzy informują, że ich działania wygenerowały miliardową stratę?
  Ile kosztuje ratowanie górnictwa?  2020-05-18 Niestety ENEA też jest uwikłana w ten proceder. Jak to i inne poczynione przez Zarząd Spółki "inwestycje" wpłyną na jej sytuację? Kiedy poznamy plan Sasina na "restrukturyzację energetyki" i co to będzie oznaczać dla Pracowników?
  Pracownik ma się zwinąć w kokon i czekać, czyli genialny pomysł PiS na ratowanie miejsc pracy  2020-05-10 Ratowanie przedsiębiorców nie może odbywać się tylko kosztem pracowników, są inne metody, z których należy korzystać. Jaka tarcza ochroni Pracowników?
  Mieliśmy więc groteskową sytuację: dwie państwowe firmy realizowały inwestycję, która generowała straty  2020-04-27 Świadome, nieodpowiedzialne ale lojalne - tylko wobec ministra. Konsekwencje jak dotąd ponieśli tylko ci, którzy mówili prawdę o projekcie
  Górnicza Solidarność pisze do Jarosława Kaczyńskiego, żeby PiS zwiększył produkcję prądu w elektrowniach  2020-04-15 Pomysłowość związkowców z Solidarności nie przestaje nas zaskakiwać
  Wstrzymana inwestycja. Tak wygląda plac budowy elektrowni Ostrołęka C  2020-04-09 Decyzyjny Czarnobyl - pusta budowa - mamy nadzieję, że choroba popromienna nie przełoży się na kondycję naszej Grupy
  "Część zmienna musi zostać wypłacona, jeżeli cele zarządcze zostaną zrealizowane"  2020-03-25 Nagradzanie za rujnowanie
  Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność wezwała rząd do kontynuacji budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C. Związkowcy-górnicy domagają się zmiany decyzji o zaprzestaniu finansowania i budowy węglowej elektrowni w Ostrołęce.  2020-02-25 Kiedyś walczyli z gospodarką centralnie sterowaną, dzisiaj prawa ekonomii zaklinają – przerażające stanowisko rzekomo branżowego sekretariatu.
  „Legal & General Investment Management, największy fundusz inwestycyjny Wielkiej Brytanii, publicznie krytykuje powstanie elektrowni Ostrołęki C”  2020-02-21 Akcjonariusze „przeciw”, tylko Minister „Za”.
  "Będziemy zachęcać zarządy spółek (energetycznych, Skarbu Państwa - PAP) do tego, żeby w pierwszej kolejności wywiązywały się ze swoich kontraktów z dostawcami krajowymi i stawiały te kontrakty przed zawieraniem ewentualnych kontraktów na import węgla z zagranicy"  2020-02-20 Już wiadomo kto sfinansuje duże podwyżki w górnictwie - energetyka. Taka polityczna logika.
  „PGE, Tauron, Enea, Bogdanka, PKP Cargo to zestaw spółek, które w środę zaliczyły swoje historyczne dno na giełdzie. Tak się składa, że wszystkie są pod zarządem menadżerów, nominowanych przez państwo”  2020-02-19 Ręczne sterowanie i bezmyślne realizowanie poleceń politycznych
  „Wszędzie tam, gdzie polityka zaczyna dominować nad ekonomią, wchodzi się w sferę problemów i konfliktów”  2020-02-18 Korzyści polityczne ważniejsze niż ekonomiczne - powrót do przeszłości.
  „Z fatalnej inwestycji można było wyjść dawno”  2020-02-14 Geneza w pigułce, ciekawe co kryją protokoły z posiedzeń organów korporacyjnych?
  Forsowanie Ostrołęki C przez byłego ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, i innych posłów z regionu było od samego początku nieracjonalne i skrajnie nieodpowiedzialne.  2020-02-14 Zrobimy wszystko za stanowisko – nieodpowiedzialny taniec decyzyjnych dla Ministra Energii.
  „Piłka jest po stronie inwestorów Ostrołęki, czyli zarządów Enei i Energi. Prowadzą oni analizy w kwestii wyboru paliwa dla nowego bloku energetycznego”  2020-02-11 Naszym zdaniem nieodpowiedzialność inwestorów powinna być przedmiotem analizy prokuratorów - my to rozpatrujemy.
  „Wszyscy eksperci mówią, na 6 mld złotych zapewne się nie skończy. Powinniśmy dzisiaj szacować to na ok. 8-9 mld zł” – Minister Jadwiga Emilewicz”  2019-12-02 Wiedzieliśmy to od dawna, przeczytaj nasz tekst z 2018 r. „Ile kosztować będzie Ostrołęka – nieważne, przecież są wybory”.
  Prawicowe portale pisały w zeszłym tygodniu o "500 naukowcach, którzy twierdzą, że zmiany klimatu nie istnieją". Wśród sygnatariuszy listu jest trzech Polaków. Marek Boiński, Jarosław Grzesik i Dominik KolorzPrawicowe portale pisały w zeszłym tygodniu o "500 naukowcach, którzy twierdzą, że zmiany klimatu nie istnieją". Wśród sygnatariuszy listu jest trzech Polaków. Marek Boiński, Jarosław Grzesik i Dominik Kolorz.  2019-10-08 Stanowisko związkowych naukowców od badań powietrza – wydychanego czy wdychanego?
  Działacze czy sympatycy PiS z Pomorza Zachodniego, którzy ugrupowaniu zawdzięczaj posady wcale nie wspierali hojnie PiS podczas kampanii samorządowej. Zbigniew Piętka …  2019-07-08 Jaka wpłata, taka wypłata – jak do tego ma się Polityka Compliance Grupy ENEA?